Krzyś Niklas - trzy lata póżniej

Mam na imię Krzyś. Mam 3 lata. Jestem wyjątkowy, ponieważ posiadam dodatkowy chromosom 21- mam trisomię 21 czyli zespół Downa.Jestem bardzo wesołym chłopcem, uwielbiam muzykę i granie na różnych instrumentach. Od niedawna samodzielnie chodzę, nauczyłem się też podskakiwać. Muszę jeszcze dużo pracować z panią logopedą... choć rodzice świetnie mnie rozumieją. 


Mam na imię Krzyś. Mam 3 lata. Jestem wyjątkowy, ponieważ posiadam dodatkowy chromosom 21- mam trisomię 21 czyli zespół Downa. Urodziłem się 28.11.2013 roku w 35 tygodniu ciąży poprzez cięcie cesarskie (jestem wcześniakiem). Byłem taki malutki (50cm, 2500g)... W drugiej dobie chirurdzy poddali mnie operacji zespolenia dwunastnicy oraz zrobili mi plastykę przepukliny pępowinowej (zarośnięcie dwunastnicy oraz wytrzewienie jelit w przepuklinie sznura pępowinowego). I do dzisiaj mój brzuszek działa!

Pani doktor zdiagnozowała u mnie niedoczynność tarczy (biorę codziennie tabletki) oraz wadę serca - ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (PFO/ASDII). Moje serduszko rośnie razem ze mną i mam nadzieję, że ta dziurka też się zarośnie sama.  A okulista rozpoznał w moich oczach obustronną zaćmę wrodzoną. Mam jeszcze rozszczep podniebienia górnego. Niestety często łapię infekcje- mam obniżoną odporność organizmu. Jestem bardzo wesołym chłopcem, uwielbiam muzykę i granie na różnych instrumentach. Od niedawna samodzielnie chodzę, nauczyłem się też podskakiwać. Muszę jeszcze dużo pracować z panią logopedą... choć rodzice świetnie mnie rozumieją. 

Zespół Downa wiąże się z opóźnieniem psychoruchowym. Każdego dnia z całych sił staram się pokonać wszelkie trudności. Nie chcę spadać w dół (down), tylko piąć się w górę (up)! Codziennie  dzielnie ćwiczę, by być jak najbardziej samodzielny. Mam obniżone napięcie mięśniowe. Spotykam się z wieloma rehabilitantami, logopedą, pedagogiem, tyflopedagogiem, pływam na basenie.  Ćwiczę też dzielnie w domu z mamą i tatą. Jako dziecko niepełnosprawne jestem pod stałą opieką wielu specjalistów m.in.: endokrynologa, kardiologa, chirurga, okulisty, neurologa, laryngologa, lekarza rehabilitacji. 

 

Dzięki waszemu 1% będę mógł:

-wyjechać na turnus rehabilitacyjny,

-uczestniczyć w indywidualnych zajęciach rehabilitacyjnych,

-pokryć koszty leków i suplementów,

-korzystać ze wsparcia najlepszych specjalistów 

(bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach),

-zakupić sprzęt rehabilitacyjny.

 

Z całego serca zachęcam was do wspierania mojego rozwoju. Chciałbym być w przyszłości samodzielny i rozwijać się jak moi rówieśnicy. Wierzę, że z Waszą pomocą będę mógł to uczynić!


Krzyś Niklas

projektowanie stron internetowych szczecin
Fundacja Oliwia ul. Św. Jakuba 4 , 70-543 Szczecin / fb.com/fundacjaoliwia